بنظر شما دلار باز هم گرون میشه؟

تعریف می کنند مردان قبیله سرخ پوست درایالات متحده آمریکای از رییس جدید پرسیدند: آیا زمستان سختی در پیش است؟

رییس جوان قبیله که تجربه ای در این زمینه نداشت، جواب میدهد :

برای احتیاط بروید و هیزم تهیه کنید.

سپس جهت اطمینان با سازمان هواشناسی کشور تماس می گیرد.

رئیس:آقا امسال زمستون سردی در پیشه؟

هواشناسی: اینطور به نظر میاد

 بعد از شنیدن این مطلب رییس به مردان قبیله دستور می دهد تا هر چه بیشتر هیزم جمع کنند و برای اینکه مطمئن شود یک بار دیگر با سازمان هواشناسی تماس میگیرد .

رئیس:شما نظرقبلی تون رو تایید می کنید؟

هواشناسی: «صد در صد»،

رییس به همه افراد قبیله دستور میدهد که تمام توانشان را برای جمع آوری هیزم بیشتر ،بکار برند. و برای چندمین بار  با سازمان هواشناسی تماس میگیرد:

رئیس: آقا شما مطمئنید که امسال زمستان سردی در پیشه؟

این بار پاسخ بسیار جالب است .

هواشناسی: بگذار اینطوری بگم؛ سردترین زمستان در تاریخ معاصر!!!

رییس: از کجا می دونید؟

هواشناسی: چون سرخ پوست ها دیوانه وار دارن هیزم جمع می کنن!!

خیلی وقتها ما خودمان مسبب وقایع اطرافمان هستیم حالا بنظر شما دلار باز هم گرون میشه ؟؟

متاسفانه فرهنگی در ایران حاکم است که با عقاید دینیمان سازگار نیست اگر دشمن شناخت کافی از آن داشته باشد براحتی میتواند مورد سوء استفاده قرار گیرد .بنظرم داستان را یکی از دوستانم از کشور ژاپن تعریف میکرد. می­گفت : من در دوره دانشجویی در کشور ژاپن مستاجر یک زن کهن سال بودم. روزی هنگام خرید مایحتاج منزل متوجه تابلویی در مغازه محل شدم. نوشته بود “به اطلاع میرساند در چند ماهه آینده با کمبود شکر مواجه خواهیم شد.” من هم برای خوشنودی صاحب خانه چند کیلو بیشتر از نیاز گرفتم . وقتی شکرهای خریداری شده را جلوی خانم صاحب خانه گذاشتم با کمال تعجب پرسید: چرا این همه قند خریده ای؟ من هم با بادی که به غبغه انداخته بودم و با تبختر داستان را گفتم. بلافاصله بعد از شنیدن داستان من دستور داد تا منزلش را ترک کنم. این بار نوبت من بود تا تعجب کنم . دلیلش را پرسیدم گفت: مرد جوان وقتی این موضوع اعلام شده معنا و مفهومش این است که : مردم! با کم کردن مصرف اجازه بدهید دیگران هم استفاده کنند و شاهد تغییری درافزایش قیمت­ها نباشیم.

حال این داستان واقعی را با فرهنگ خرید ما قیاس کنید. به­ محض شنیدن خبری دال بر گران شدن کالایی سراسیمه و بدون نیاز به آن کالا حریص می شویم و دلیل می­آوریم چون ثبات اقتصادی نیست راه چاره همین است! غافل از اینکه ما با این تقاضای بی مورد موازنه را برعکس کرده و یکی از مهمترین عوامل ناثباتی اقتصادی می شویم.این قصه به یک سریال بی نهایت قسمتی تبدیل شده است و همچنان ادامه دارد تا تغییری در رفتار اقتصادی اجتماعی ما ایجاد شود. چند وقت پیش هم برای کره معمولی اتفاق افتاد.مردمی که حتی در سفره صبحانه نیز از این کالا استفاده نمی کردند با تصور قحطی شدن چنان هجومی به فروشگاه های محل خود بردند که با فضا سازی ایجاد شده توسط مردم کارخانجات و دلال ها را مهیا برای گرانتر کردن کره کرد.خیلی وقتها ما خودمان مسبب وقایع اطرافمان هستیم. داستان نخریدن مرغ در عربستان به منظور مبارزه با افزایش قیمت داستانی عبرت آموز برای همه ما در مهر ماه سال جاری است . ظاهراً باید ارزش های دینی مان را دوباره مرور کنیم. چون دیگران ارزش های دینی مان را بهتر از خودمان رعایت می کنند.

۲۵
مهر ۱۳۹۱
دیدگاه‌ها ۲ دیدگاه
برچسب‌ها

اقتصاد مقاومتی

مقدمه

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و عدم توفیق آمریکا برای به انحراف کشاندن و مصادره انقلاب، لجاجت آشتی ناپذیری بدلیل از دست رفتن منافع خود از خویش نشان داده است و این لجاجت و دشمنی در سه دهه بگونه های مختلف ظهور و بروز کرده است .در طول چند سال اخیر برای بحران سازی در بحث برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران، تلاش بی وقفه ای برای استفاده از این ابزار غیر قانونی آغاز کرده و در طول یک ماه گذشته با اجرای تحریم خرید نفت ایران با مساعدت کشورهای اروپایی و هم چنین تحریم بانک مرکزی از سوی آمریکا تلاش مذبوحانه خود را به اوج رسانده است.در مقابل اتخاذ چنین رویکردی ازسوی غرب مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح و آن را به عنوان یک روش مهم و استراتژیک در تغییر مسیر حرکت اقتصادی کشور عنوان کردند.

نکته جالب توجه در این میان آن است که با اتخاذ چنین رویکردی، عملاً گلوله های رها شده غرب به سوی نظام جمهوری اسلامی بی اثر می شود. ایشان در این باره فرمودند: “ما چند سال پیش «اقتصاد مقاومتى» را مطرح کردیم. همه‌ى کسانى که ناظر مسائل گوناگون بودند، می توانستند حدس بزنند که هدف دشمن، فشار اقتصادى بر کشور است. معلوم بود و طراحى‌ها نشان میداد که اینها میخواهند بر روى اقتصاد کشور متمرکز شوند. اقتصاد کشور ما براى آنها نقطه‌ى مهمى است. هدف دشمن این بود که بر روى اقتصاد متمرکز شود، به رشد ملى لطمه بزند، به اشتغال لطمه بزند، طبعاً رفاه ملى دچار اختلال و خطر شود، مردم دچار مشکل شوند، دلزده بشوند، از نظام اسلامى جدا شوند؛ هدف فشار اقتصادى دشمن این است، و این محسوس بود؛ این را انسان میتوانست مشاهده کند.[۱]

این سخنان مقام معظم رهبری بر ضرورت طراحی مدل اقتصاد مقاومتی عملاً تاکیدی براین نکته است که مسیر عبور تحریم ها از اقتصاد مقاومتی می گذرد، نکته ای که باید از سوی مسوولان و طرح ریزان اقتصادی کشور مورد توجه قرار گیرد تا بتواند آخرین حربه های غرب برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران را با شکست روبه رو کند

تعریف اقتصاد مقاومتی

منظور از اقتصاد مقاومتی ، یک اقتصاد فعال و پویاست نه یک اقتصاد منفعل و بسته چنانکه مقاومت برای دفع موانع پیشرفت و کوشش در مسیر حرکت به سمت جلو تعریف می‌شود. و با تفکر اقتصاد ریاضتی تفاوتهایی دارد گر چه برخی تفاوتی بین اقتصاد مقاومتی و ریاضت اقتصادی قائل نیستند و یا تصور می­کنند که اقتصاد ریاضتی یکی از شاخه های اقتصاد مقاومتی است اما این دو اصطلاح کاملاً متفاوت بوده و ارتباطی به یکدیگر ندارند .

ریاضت اقتصادی  یک طرح یک طرفه است و از ناحیه دولتها به مردم تحمیل می­شود  هدف اصلی ریاضت اقتصادی کاهش هزینه‌ها است و رفع کسری بودجه­ی دولت، و به همین دلیل دولتها به کاهش و یا حذف ارائه برخی خدمات و مزایای عمومی دست می­زنند. این طرح که به منظور مقابله با کسری بودجه توسط برخی دولت‌ها انجام می­شود گاهی اوقات به افزایش میزان مالیات و افزایش دریافت وام‌ها و کمک‌های مالی خارجی  نیز می­‌انجامد.

اینکه بر اقتصاد و شرایط بحران زده یک کشور ریاضت و سختی تحمیل شود، در ظاهر کار خوشایندی به نظر نمی­رسد، اما ، می­تواند به بازیابی درازمدت اقتصاد کمک کند. در صورتی که اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که برای یک ملت، حتی در شرایط فشار و تحریم، زمینه رشد و شکوفایی را فراهم می کند.[۲]بنابراین اقتصاد مقاومتی و ریاضت اقتصادی دو مفهوم جداگانه و مستقل از هم است که به هیچ عنوان منجر به بروز یکدیگر نخواهند شد.

چرا اقتصاد مقاومتی

صهیونیست جهانی بدلیل مخالفت های ذاتی با جمهوری اسلامی در بازه زمانی بعد از انقلاب مخالفتهای خود را به انحای مختلف نشان داده است و در حقیقت حیات سیاسی خود را با اعتلای جمهوری اسلامی در تضاد می­بیند و به همین دلیل ،روشها و شیوه­های مختلف و متنوعی را به منظور ناکارآمدی نظام جمهوری اسلامی بکار برده است . درک صحیح از تهاجم و تخاصم اقتصادی باعث شده که در چند سال گذشته تاکیدات مقام معظم رهبری روی حوزه اقتصاد باشد که در نامگذاری سال ها این موضوع منعکس شده است ، ایشان می فرمایند:” ما چند سال پیش «اقتصاد مقاومتى» را مطرح کردیم. همه‌ى کسانى که ناظر مسائل گوناگون بودند، میتوانستند حدس بزنند که هدف دشمن، فشار اقتصادى بر کشور است. معلوم بود و طراحى‌ها نشان می­داد که اینها می­خواهند بر روى اقتصاد کشور متمرکز شوند. اقتصاد کشور ما براى آنها نقطه­ى مهمى است. هدف دشمن این بود که بر روى اقتصاد متمرکز شود، به رشد ملى لطمه بزند، به اشتغال لطمه بزند، طبعاً رفاه ملى دچار اختلال و خطر شود، مردم دچار مشکل شوند، دلزده بشوند، از نظام اسلامى جدا شوند؛ هدف فشار اقتصادى دشمن این است، و این محسوس بود؛ این را انسان می­توانست مشاهده کند.” [۳]بنابراین شرایطی که امروزه در محیط اقتصادی شاهدیم ناشی از فشار تمام عیار و آشکار در اثرگذاری بر روی مقدرات اقتصادی توسط آمریکا و هم پیمانانش است که در این مسیر نقش محوری را صهیونیسم دارد. در واقع هدف در اقتصاد مقاومتی آن است که بر این فشارها و ضربه‌های اقتصادی از سوی نیروهای متخاصم که سد راه پیشرفت جامعه است، غلبه کنیم.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۵۷ تاکنون بیش از سی و سه سال سپری شده و در این بین ایالات متحده تنها در حد فاصل پیروزی انقلاب تا ۱۳ آبان ۵۸ (تسخیر لانه جاسوسی) یعنی کمتر از یک سال ایران را تحریم نکرده و پس از آن به انحاء مختلف آمریکا تحریم علیه ایران را گسترش و ادامه داده­است.با نگاهی مختصر به این واقعیت پی می­بریم که دیگر ملت ایران حدود سه ده است که توسط آمریکا و برخی از همپیمانانش مورد تحریم و محاصره اقتصادی واقع شده است.. در مجموع تقویم تحریم‌های آمریکا علیه ایران را می‌توان در شش دوره کلی تقسیم بندی کرد:

دوره اول دوره اشغال لانه جاسوسی (از ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۱)

دوره دوم دوران دفاع مقدس (از ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۸)

دوره سوم دوران سازندگی (از ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۲)

دوره چهارم دوره کلینتون و اعلام استراتژی مهار دوجانبه (از ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱)

دوره پنجم پس از واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱

و دوره ششم آغاز قطعنامه‌های شورای امنیت از سال ۲۰۰۶ تاکنون.[۴]

 اکنون در این برهه از زمان آمریکا با تقویت همین حربه در صدد افزایش فشار در حوزه اقتصاد ملی ایران است  تا شاید با این روش از درون فشار های مردمی را افزایش دهد . اقتصاد مقاومتی یعنی تشخیص حوزه های فشار و متعاقباً تلاش برای کنترل و بی اثر کردن و در شرایط آرمانی تبدیل چنین فشارهایی به فرصت ، که قطعا باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریت های عقلایی و مدبرانه پیش شرط و الزام چنین موضوعی است. اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی ها و تاکید روی مزیت های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است. بعد از اعلام صریح رهبری انقلاب برای  اتخاذ متد اقتصاد مقاومتی به منظور مقابله رسانه های غربی و صهیونیستی تا کنون خبرها و گزارش های خود در خصوص ایران را به دو موضوع بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اقتصاد مقاومتی و فعالیتهای هسته ای ایران اختصاص دادند . این اظهارات نشان از انفعال دشمن در اتخاذ این تصمیم است.

واقع‌بینی یا عقلانیت سیاسی می‌گوید اگر سیاستی ۳۰ سال ادامه یابد اما نتیجه‌ای حاصل نشود نشان دهنده شکست آن سیاست است، شکستی که ایالات متحده و متحدان غربی‌اش حاضر به پذیرش آن نیستند. به بیان دیگر، این تحریم‌ها، آرزوی واضعان آن را بر آورده نکرده است.

اقتصاد مقاومتی شعار یا واقعیت

قبل از پرداختن به واقعیت اقتصاد مقاومتی و وجه تمایز آن با یک شعار لازم است تفاوت شعار با واقعیت گفته شود.اصطلاح واقعیت معمولاً به اشیاء بالفعل ، ذات اشیاء و نفس الامر اطلاق مى‏شود. برای مثال گفته می­شود : تفاوت موجودات در عالم یک واقعیّت است. یعنی چتین تفاوتی بالفعل وجود دارد. یا گفته می­شود: این سخن واقعیّت دارد. یعنی در نفس الامر موجود است. یعنی مصداق واقعی دارد. واقعیت اعمّ از حقیقت است. یعنی هر چه وقوع خارجی دارد واقعیّت است و بخشی از امور واقع حقّ و باطلهای اخلاقی هستند. مثلاً راستگویی هم واقع است هم حقّ امّا دروغ در عین اینکه واقعیّت دارد حقّ نیست. بعثت انبیا هم حق است و هم واقعیت؛ یعنى باید باشد و در واقع هم رخ داده است ؛ امّا حکومت‏هاى فاسد در طول تاریخ واقعیت داشته‏اند، امّا از حقیقت به معنی یاد شده به دورند. در صورتیکه شعار خلاصه وفشرده­ی خواسته ها و آرمان های یک گروه یا یک ملت است که به زبان آورده می­شود. و این خواسته در عین حال که ممکن است حق و یا باطل باشد احنمال واقعیت به معنای دست یافتن و غیر آن نیز وجود دارد.

حضرت آقا در خصوص اقتصاد مقاومتی آن را یک واقعیت می­داند و می فرمایند : اقتصاد مقاومتی یک شعار نیست بلکه یک واقعیتی است که می­بایست محقق شود[۵].  و در جایی دیگر برخی از واقعیت های نظام را بر می­شمارند. “امروز چند واقعیت در دنیا وجود دارد که قابل انکار نیست واقعیت اول بیداری دنیای اسلام است در این کسی نمی‏تواند تردید کند[۶] “. و در خصوص امپراطوری رسانه ای نیز می­فرمایند: “امروز همه‏ی شگردهای تبلیغاتی را دارند علیه اسلام اعمال می­کنند شما نگاه کنید ببینید کاری که دولتهای غربی علیه مسلمانان و علیه اسلام می‏کنند چه در امریکا و چه در اروپا چقدر پیچیده و گسترده است تمام ابزارهای هنریِ در اختیار آنها در خدمت این هدف پلید است دشمنی را در اعلی‏ درجه‏ی ممکن با آمیخته‏یی از فعالیت‏های فرهنگی و امنیتی و سیاسی و نظامی علیه اسلام به کار بردند این هم یک واقعیت روشن و مسلم است[۷] ” و درکلامی دیگر عجز نظام سلطه در کنترل بیداری اسلامی  را نیز یک واقعیت می­داند  “واقعیت دیگر این است که دنیای غرب با همه‏ی توان خود نتوانسته است بر بیداری اسلامی فائق بیاید[۸] “و بلاخره  در بین روسای جمهور شرکت کننده در جشن های نوروز می­فرمایند :” واقعیت این است که منافع ملتهای ما نه فقط در تقابل با یکدیگر نیست بلکه کمک‌کننده و هم‌افزائی‌بخش یکدیگر است ما میتوانیم در کنار هم باشیم به هم کمک کنیم و یک مجموعه‌ی با ارزشِ والای جهانی و فرهنگی و دارای قدرت بین‌المللی تشکیل بدهیم[۹]” . اینها نمونه هایی از واقعیت های جهانی است و نگاه به اقتصاد مقاومتی خارج از این منظر نیست نگاهی است واقع گرا که قابلیت اجرایی داشته و واقعیت این است که با پیروی از الگوهای متداول اقتصادی دنیا نمی‌توانیم به اقتصادی صیانت‌زا، عدالت‌آفرین و مقتدر برسیم. بلکه باید نقاط قوت و ضعف اقتصاد را به خوبی شناسایی کنیم فرصت ها و تهدیدهایی که وجود دارد را بشناسیم و از تجربیاتی که در دنیا موجود است نیز بهره برداری کنیم. همچنین علم اقتصاد را به عنوان یک واقعیت مورد توجه قرار دهیم.

نقش دولت، صنعت و مردم در اقتصاد مقاومتی

در این برهه از زمان ، نظام در مقابل هر نوع اقدامی از ناحیه سطه جهانی تدابیر مناسب خودش را اتخاذ می‌کند و با توجه به تجارب طولانی که در زمینه مقابله با تهاجم ها از قبیل فرهنگی ، نظامی و اقتصادی پیدا کرده است و همچنین هماهنگی همه‌جانبه‌ای که اکنون در قوای مختلف ایجاد شده است، به‌راحتی می تواند  مسئله تحریم را نیز ساماندهی و مدیریت کند و می­تواند با توانایی هایی که در درون کشور شکل گرفته است آثار آن را نیز رفع کند و با ساماندهی روابط، روند کار را به نحو مطلوبی جلو ببرد. یعنی اولاً تجربیات قبلی و ثانیاً هماهنگی‌های درونی ، و ثالثاً تفکرات اعتقادی که مهمترین مسأله‌ نیز هست کمک می کند تا در مجموعه‌ی قوای درونی نظام  امکان حل مسأله بوجود آید؛ اعتقادی که در این زمینه تنها راه چاره را مقاومت می­داند.  باید تاکید شود خط قرمز اقتصاد مقاومتی عدم تکیه بر دشمن و عوامل دشمن است، زیرا اساس آن بر پایه اتکای به خود شکل گرفته است. بنظرمی­رسد برای  مدیریت صحیح این مسئله توسط مجموعه نظام ، صنعت و مردم وظایفی وجود دارد و با اجرای صحیح آن  می تواند کشور را در گذر این پیچ تاریخی  به سلامت عبور دهد و به وضعیت مطلوب برساند .

سر تیتر این نقش ها به اجمال به قرار زیر است.

۱-      آسیب‌شناسی اقتصاد کشور و موانع و نیازمندی‌های تحقق اقتصاد مقاومتی.

۲-     ایجاد مرکزیت و محوریتی برای فعالیت در عرصه‌ی اقتصاد  با هدف به اشتراک گذاشتن اطلاعات و دستاوردها برای بهره برداری فعالان این عرصه

۳-     ایجاد سامانه ای هوشمند برای رصد و دیده‌بانی فضای اقتصادی داخلی و بین‌المللی و نیز گردآوری آمارهای دقیق و ‌روزآمد  به منظور تصمیم گیری فعالان اقتصادی

۴-     حرکت کردن در راستای سند جشم انداز ۱۴۰۰ نظام

۵-     جایگاه ویژه‌ دانش و پژوهش

امکان به‌کارگیری همه‌ی توان نیروهای داخلی کشور بر مبنای دانش و تحقیقات و پژوهش فراهم شود.

۶-      برخورداری نظام آموزشی کشور برای آموزش  و تربیت کودکان و نوجوانان و جوانان با رویکرد اقتصاد مقاومتی

۷-     دوست نگرفتن دشمن

 دشمن نشان ‌داده که هر چه را در توان دارد، برای مقابله با ملت ایران هزینه می‌کند. در این حوزه آمریکا و اسرائیل به عنوان مرکزیت و محوریت دشمنی‌ها با نظام جمهوری اسلامی ایران شناخته می‌شوند.

۸-     تحرک دستگاه دیپلماسی کشور برای فعال کردن ظرفیت‌های بالقوه و فرصت‌های جهانی در اقتصاد مقاومتی

  همراهی و حرکت بلندمدت با همه‌ی کشورها و توان‌هایی که در خارج وجود دارد و در جبهه‌ی دشمن نیستند.

۹-     پیاده سازی کامل اصل ۴۴ قانون اساسی

۱۰-  حضور جوانان مؤمن و خلاّق در عرصه‌ی اقتصادی

۱۱- لزوم توجه و دلجویی و حمایت دولت از فعالان اقتصادی

۱۲- فعال کردن بخش حصوصی در سرمایه گذاری صنایع تبدیلی نفت به منظور ایجاد ارزش افزوده.

۱۳- اولویت بخشی به توسعه بخش کشاورزی و تولید اقلام راهبردی با بهره برداری از زمینه ها، منابع و سرمایه های داخلی

۱۴- به کارگیری راهبرد جایگزینی واردات و تقویت تولید ملی و فرهنگ سازی به نفع مصرف تولیدات داخلی.

۱۵- جدی گرفتن منابع وسیع ملی و توان ملی ،

 روی نیروهای داخلی سرمایه‌گذاری ‌شود و ریسک‌های این سرمایه‌گذاری به‌راحتی پذیرفته شود.

۱۶-  تأمین مالی خارج از شاهراه‌های قدرت دشمن

 همه‌ی تلاش‌ها  سویی باشد که راه‌های مطمئن تأمین نیازهای ملی را فراهم کند.

۱۷- ایجاد تسهیلات برای هم افزایی مجموعه ها و سازمانهای اقتصادی جهت افزون تر کردن بعد مقاومتی

۱۸- تعیین شاخص‌های بومی برای اندازه گیزی میزان مقاومت و آسیب‌پذیری اقتصاد

۱۹- تکلیف برای دستگاه‌هاى حاکمیتى( قواى سه‌گانه ) و تشویق مردم برای مصرف تولیدات ایرانى

۲۰- سامان دادن و هدایت نظام رسانه‌ای و تبلیغاتی برای رواج آموزه‌های اقتصاد مقاومتی و لزوم تبدیل بحث اقتصاد مقاومتی به گفتمان رایج در دانشگاه‌ها، مراکز علمی و مجامع مذهبی

۲۱- استفاده‌ى حداکثرى از زمان و منابع و امکانات برای بهره برداری از طرحها ،پروژه ها و کارخانجات

۲۲- استنکاف از تصمیمها و مقررات خلق‌الساعه دولت و مجلس

۲۴- طراحی یک الگوی مشخص از شیوه‌ی زندگی متناسب با اقتصاد مقاومتی برای عموم مردم و به‌ویژه برای مدافعان انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مقابله با هرگونه سودجویی و فرصت طلبی برخی عناصر فرصت طلب و اعمال نظارت های موثر بر بازار و جلب مشارکت سندیکاها و اصناف به نفع سیاست های اقتصادی مقابله با تحریم.

[۱] – بیانات در دیدار کارگزاران نظام چهارم رمضان المبارک ۱۴۳۳

[۲] – بیانات حضرت آقا در جمع دانشجویان۱۶/۵/۱۳۹۱

[۳] – بیانات در دیدار کارگزاران نظام۰۳/۰۵/۱۳۹۱

[۴] – موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی

[۵] – در جمع پژوهشگران و مسئولان شرکت های دانش بنیان

[۶] – در جمع کارگزاران نظام

[۷] – همان

[۸] – همان

[۹] – دیدار روسای جمهور شرکت کننده در جشن جهانی نوروز ۷/۱/

۰۴
مهر ۱۳۹۱
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه
برچسب‌ها

کیفیت و دکتر دمینگ

با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری در طلیعه سال ۱۳۸۹ که مزین به نام همت مضاعف و کار مضاعف گردید و تأکیدات معظم له در خصوص ارتقاء کیفیت  خدمات و کالاها ، مناسبت دیدم  تا با اندیشه های یکی از  بزرگترین نظریه پرداز قرن حاضر در خصوص کیفیت بیشتر آشنا شویم.

 ادواز دمینگ از مدیران برجسته و شناخته شده دنیای کیفیت است که به پاس راهنمایی ها و آموزش های اودر ژاپن  جایزه ای در نظر گرفته  شده و همه ساله به شرکت های برترکیفیت ژاپن داده می شود . قبل از آشنایی با متدها و آموزه های آقای دمینگ لازم است با زندگینامه او بیشتر آشنا شویم. ادامه متن…

۲۰
فروردین ۱۳۸۹
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

انقلاب اسلامی خاستگاه فرهنگی

هر چه زمان مى‏گذرد و ما را از سال ۱۳۵۷ دورتر مى‏سازد نیاز مان را به یادآورى انقلاب بیشتر مى‏کند. هر روزى که مى‏گذرد از عدّه کسانى که شاهد انقلاب بوده‏اند،کمتر مى‏شود و به عدّه کسانى که انقلاب را ندیده‏اند افزوده می شود.

انقلاب اسلامى چگونه در ایران پیروز شد؟ آیا این انقلاب متکى بر تشکیلات گسترده یک حزب سیاسى بود؟ آیا این انقلاب متکى به یک دولت خارجى بود؟ آیا این انقلاب بهره‏مند از یک سازمان زیرزمینى مسلحانه چریکى یا نظریه‏هاى مارکسیستى مانند حمله جنگل به شهر یا هجوم کشاورزان به شهرها یا فرضاً قیام توده‏هاى کارگر یا پرولتاریا نشأت گرفت؟ و بلاخره آیا یک ثروت بى‏حسابى میان انقلابیون توزیع شد که به کمک آن توانستند انقلاب را به پیروزى برسانند؟ قطعاً هیچ کدام از این موارد نبود.  پیروزی انقلاب اسلامی را می توان  متکی بر سه عامل اصلی زیر دانست.

ادامه متن…

۰۹
بهمن ۱۳۸۸
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه
برچسب‌ها

راهکاری قرآنی برای پیروزی

أَوَلَمَّا أَصَابَتْکُمْ مُصِیبَهٌ قَدْ أَصَبْتُمْ مِثْلَیْهَا قُلْتُمْ أَنَّىٰ هَٰذَا ۖ قُلْ هُوَ مِنْ عِنْدِ أَنْفُسِکُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ

[٣:١۶۵]

آیا هنگامی که مصیبتی (در میدان جنک احد) به شما رسید، در حالی که دو برابر آن را (در میدان جنگ بدر بر دشمن) وارد ساخته بودید، گفتید: «این مصیبت از کجاست؟!» بگو: «از ناحیه خود شماست (که در میدان جنگ احد، با دستور پیامبر مخالفت کردید)! خداوند بر هر چیزی قادر است. (و چنانچه روش خود را اصلاح کنید، در آینده شما را پیروز می‌کند.)»

جنگ احد به اتمام می رسد و قریب به هفتاد نفر از سپاه اسلام به شهادت می رسد. شکست سنگین است  و اگر بازنگری نشود شاید الاسلام والسلام. در این بین سئوالی از خاطر بعضی از مسلمانان می گذرد. شاید سئوال از ناحیه سست عناصرانی است که به تصور اینکه چون در سپاه ایمانند پس باید پیروز همه صحنه ها باشند و یا اینکه چون صرفاً نظارگر وضعیت موجود هستندقدرت تحلیل را از دست داده و به همین دلیل از وضعیت موجود و پیش آمده سئوال می کنند . چرا؟ ما که مسلمانیم و در صحنه حاضر بودیم پس چرا؟ این چه وضعیتی است که گریبانگیرمان شده است؟ شاید این سئوال همیشگی این قسم از مردم در همه عصرها و همه نسل ها باشد و البته جوابی همیشگی دارد. قُلْتُمْ أَنَّىٰ هَٰذَا

ادامه متن…

۲۵
دی ۱۳۸۸
دیدگاه‌ها ۳ دیدگاه
برچسب‌ها