کیفیت و دکتر دمینگ

با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری در طلیعه سال ۱۳۸۹ که مزین به نام همت مضاعف و کار مضاعف گردید و تأکیدات معظم له در خصوص ارتقاء کیفیت  خدمات و کالاها ، مناسبت دیدم  تا با اندیشه های یکی از  بزرگترین نظریه پرداز قرن حاضر در خصوص کیفیت بیشتر آشنا شویم.

 ادواز دمینگ از مدیران برجسته و شناخته شده دنیای کیفیت است که به پاس راهنمایی ها و آموزش های اودر ژاپن  جایزه ای در نظر گرفته  شده و همه ساله به شرکت های برترکیفیت ژاپن داده می شود . قبل از آشنایی با متدها و آموزه های آقای دمینگ لازم است با زندگینامه او بیشتر آشنا شویم. ادامه متن…

۲۰
فروردین ۱۳۸۹
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

انقلاب اسلامی خاستگاه فرهنگی

هر چه زمان مى‏گذرد و ما را از سال ۱۳۵۷ دورتر مى‏سازد نیاز مان را به یادآورى انقلاب بیشتر مى‏کند. هر روزى که مى‏گذرد از عدّه کسانى که شاهد انقلاب بوده‏اند،کمتر مى‏شود و به عدّه کسانى که انقلاب را ندیده‏اند افزوده می شود.

انقلاب اسلامى چگونه در ایران پیروز شد؟ آیا این انقلاب متکى بر تشکیلات گسترده یک حزب سیاسى بود؟ آیا این انقلاب متکى به یک دولت خارجى بود؟ آیا این انقلاب بهره‏مند از یک سازمان زیرزمینى مسلحانه چریکى یا نظریه‏هاى مارکسیستى مانند حمله جنگل به شهر یا هجوم کشاورزان به شهرها یا فرضاً قیام توده‏هاى کارگر یا پرولتاریا نشأت گرفت؟ و بلاخره آیا یک ثروت بى‏حسابى میان انقلابیون توزیع شد که به کمک آن توانستند انقلاب را به پیروزى برسانند؟ قطعاً هیچ کدام از این موارد نبود.  پیروزی انقلاب اسلامی را می توان  متکی بر سه عامل اصلی زیر دانست.

ادامه متن…

۰۹
بهمن ۱۳۸۸
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه
برچسب‌ها

راهکاری قرآنی برای پیروزی

أَوَلَمَّا أَصَابَتْکُمْ مُصِیبَهٌ قَدْ أَصَبْتُمْ مِثْلَیْهَا قُلْتُمْ أَنَّىٰ هَٰذَا ۖ قُلْ هُوَ مِنْ عِنْدِ أَنْفُسِکُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ

[٣:١۶۵]

آیا هنگامی که مصیبتی (در میدان جنک احد) به شما رسید، در حالی که دو برابر آن را (در میدان جنگ بدر بر دشمن) وارد ساخته بودید، گفتید: «این مصیبت از کجاست؟!» بگو: «از ناحیه خود شماست (که در میدان جنگ احد، با دستور پیامبر مخالفت کردید)! خداوند بر هر چیزی قادر است. (و چنانچه روش خود را اصلاح کنید، در آینده شما را پیروز می‌کند.)»

جنگ احد به اتمام می رسد و قریب به هفتاد نفر از سپاه اسلام به شهادت می رسد. شکست سنگین است  و اگر بازنگری نشود شاید الاسلام والسلام. در این بین سئوالی از خاطر بعضی از مسلمانان می گذرد. شاید سئوال از ناحیه سست عناصرانی است که به تصور اینکه چون در سپاه ایمانند پس باید پیروز همه صحنه ها باشند و یا اینکه چون صرفاً نظارگر وضعیت موجود هستندقدرت تحلیل را از دست داده و به همین دلیل از وضعیت موجود و پیش آمده سئوال می کنند . چرا؟ ما که مسلمانیم و در صحنه حاضر بودیم پس چرا؟ این چه وضعیتی است که گریبانگیرمان شده است؟ شاید این سئوال همیشگی این قسم از مردم در همه عصرها و همه نسل ها باشد و البته جوابی همیشگی دارد. قُلْتُمْ أَنَّىٰ هَٰذَا

ادامه متن…

۲۵
دی ۱۳۸۸
دیدگاه‌ها ۲ دیدگاه
برچسب‌ها

به مناسبت روز حمل و نقل

کامیون

 

در تاریخ تحولات صنعت حمل و نقل در کشورمان، روزها و ایام سرنوشت‌سازی بوده‌اند که نقش تعیین‌کننده‌ای در شکل‌گیری و انسجام شبکه این صنعت در کشور ایفا کرده اند. درست بیست و هفت سال پیش در بحبوحه های جنگ تحمیلی که شیرمردان و دلاوران میهن اسلامی در دفاع از ارزشهای انقلاب در جبهه های حق علیه باطل در نبرد با ایادی استکبار و اسلام ستیزان بودند، بحران ناشی از اتمام ذخیره کالاهای اساسی، کشور را فراگرفته بود ، مستکبران غرب و شرق سعی بر آن داشتند تا انقلاب شکوهمند و نوپای ایران اسلامی را در عرصه بین الملل ضعیف و ناتوان قلمداد و ملت بزرگ ایران را به زانو بکشانند. در آن مقطع حساس، کشور دچار کمبود ارزاق عمومی بود . از یک طرف حدود یکصد کشتی حامل کالا در بنادر جنوبی در انتظار تخلیه بار لنگر انداخته بودند و از طرف دیگر بدلیل درگیری و جنگ در مناطق غربی، کشور با بحران تخلیه و بارگیری مواجه بود. در روز ۲۶ آذر ۱۳۶۱ فرمان تاریخی و سرنوشت ساز بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) تمامی کامیونداران را به مشارکت در تخلیه هر چه سریعتر کشتی ها فراخواند و در پی این فرمان، کامیونداران سراسر کشور، آمادگی خود را برای تخلیه بنادر و حمل و نقل مواد ضروری مورد نیاز مردم اعلام و به همت آن دلیر مردان، کشور از وضعیت بحرانی خارج شد.

امروز ۲۶ آذر یادآور چنین ایامی است روزی برای آگاه‌سازی هرچه بیشتر جامعه با نقش و جایگاه بخش حمل و نقل که از سوی شورای فرهنگ عمومی، به عنوان روز حمل و نقل نام گذاری شد. اینک صنعت  حمل و نقل در جمهوری اسلامی ایران، دوران پرفراز و نشیبی را پشت سرگذاشته است که ویژگی اصلی آن تلاش برای دستیابی به جایگاهی والاتر و فردایی بهتر است. امروز میهن عزیزمان پس از پشت سرگذاشتن مشکلات فراوان توانسته است حقانیت خود را در همه عرصه های جامعه بین الملل  از چمله صنعت حمل و نقل به اثبات رسانده و بر سختی های بزرگ فائق آید.

 روز حمل و نقل، روز قدردانی از خدمات ارزشمند رانندگان و سایر دست‌اندرکاران و شاغلان بخش حمل و نقل کشور و فرصتی مناسب برای بازنگری نیازها و مشکلات این بخش است. اینجانب بعنوان عضو کوچکی از جامعه حمل ونقل این روز را به همه رانندگان و جامعه حمل و نقل بویژه رانندگان  عزیز که جزء امین ترین افراد کشورند تبریک و تهنیت عرض می کنم .

Find out what you need to know to prepare your book query before sending it out to agents.
۲۷
آذر ۱۳۸۸
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه
برچسب‌ها

عوامل مؤثر در وحدت و اتحاد از نگاه امیرالمؤمنین علیه السلام

مردم 

۱ –  حضرت  علی علیه السلام در این خصوص می‌فرماید: « فان الله سبحانه بعث محمداً صلی الله علیه و آله تدیراً للعالمین، و مهینا علی المرسلین فلما مضی صلی الله علیه و آله تنازع المسلمون الامرین بعده » خداوند سبحان محمد (ص) را فرستاد تا مردم جهان را بیم دهد و گواه بر پیامبران باشد، چون رسول الله (ص) درگذشت مسلمانان در امر خلافت به نزاع پرداختند.

 2 –  حضرت  علی علیه السلام در ضمن خطبه‌ای می‌فرماید: من در میان مردمی گرفتار شده‌ام که نه فرمانم را اطاعت می کنند و نه دعوتم را اجابت می نمایند. ای بی پدران در یاری کردن پروردگارتان منتظر چه هستید. سپس می فرماید: «اما دین یجمعکم ولا حمیه تحمشکم ؟» شما نه دین دارید که به رابطه آن گرد هم جمع شوید؟ و نه تعصب و غیرتی که به انگیزه آن بر دشمن بتازید. می‌بینیم که حضرت علیه السلام دین را یکی از محورهای وحدت و یکپارچگی می‌داند و آن را عامل وحدت می شمارد.

 3 – کتاب و قانون مدون الهی

 4 – امام و رهبر از مصادیق بارز وحدت مضامین است که امت در محور وجودش به هم پیوند می خورند و مردم در گرداگرد شما یکپارچه و هدفمند می شوند. حضرت علیه السلام در تشریح این موضوع می‌فرماید: « و انما انا قطب الوحی: تدور علی و الا بمکانی، فاذا فارفته استحار مدارها، و اضطرب ثقالها » یعنی: در حالی که واقعیت جز این نیست که من قطب آسیابم، چرخ‌های کشور باید بر محورم هموار بچرخد و من در جای خویش ثابت بمانم. اگر لحظه‌ای جایگاهم را رها کنم، مدارش سرگردان می شود و سنگ زیرین آن به لغزش می گراید. وحدت و برادری در میان قبایل کینه توز عرب اهمیت موضوع فوق از نظر دانشمندان و مورخان حتی دانشمندان و مورخان مسلمان مخفی نمانده و همگی با اعجاب فراوان از آن یاد کرده‌اند. به عنوان نمونه: (جان دیون پورت) دانشمند معروف انگلیسی می نویسد: «محمد (ص) یک نفر عرب ساده، قبایل پراکنده کوچک و برهنه و گرسنه کشور خودش را مبدل به یک جامعه فشرده و با انضباط نمود و در میان ملل روی زمین آنها را با صفات و اخلاق تازه‌ای معرفی کرد و در کمتر از سی سال، طرز و روش امپراطور قسطنطنیه را مغلوب کرد و سلاطین ایران را از بین برد. سوریه و بین النهرین و مصر را تسخیر کردو دامنه فتوحاتش را از اقیانوس اطلس تا کرانه دریای خزر تا رود سیحون بسط داد .» توماس کارل می‌گوید: «خداوند، عرب را به وسیله اسلام از تاریکی‌ها به سوی روشنایی‌ها هدایت فرمود، از ملتی خموش که نه صدایی از آن می‌آمد و نه حرکتی از آنان محسوس بود، ملتی به وجود آورد که از گمنامی به سوی شهرت، از سستی به سوی بیداری، از پستی به سوی فراز و از عجز و ناتوانی به سوی نیرومندی سوق داده شده، نورشان از چهار سوی جهان تابید. از اعلان اسلام یک قرن بیشتر نگذشته بود که مسلمانان یک پا در هندوستان و پای دیگر در آندلس نهادند و بالاخره در همین مدت کوتاه اسلام بر نصف دنیا نورافشانی کرد. «دکتر گوستاولوبون» به این حقیقت این چنین اعتراف کرده است: «تا زمانی این حادثه حیرت انگیز یعنی زمان (اسلام) که دفعتاً نژاد عرب را با لباس جهانگیری و خلق معانی به ما نشان داد، هیچ یک از قسمت‌های عربستان نه جزء تاریخ تمدن شمرده می شد و نه از حیث علم یا مذهب نشانی از آن بود .»

 5 – عواطف و احساسات از جمله موارد اتحاد خشنودی و رضایتمندی و یا نقطه مقابل آن یعنی خشم و غضب ملت است. حضرت علیه السلام نیز احساسات را از عوامل وحدت بخش یک جامعه شناخته و می‌فرماید: « ایها الناس، انما یجمع الناس الرضا و السخط، و انما عقر ناقه ثمود رجل واحد فعمهم الله بالعذاب لما عموه بالرضا » یعنی: ای مردم، محور اجتماع انبوه مردم خشنودی و خشم است. آری، تنها یک فرد بود که ناقه ثمود را پی کرد اما چون ثمودیان هم کارش را پسندیدند خداوند همه را سزاوار عذاب ساخت. ملاحظه می شود که حضرت علیه السلام خشنودی و خشم را یکی از محورهای اجتماع می‌داند، الحال این اتحاد می تواند در مسیر مثبت و سازنده آن طرح گردد و یا در مسیری که قوم ثمود انتخاب کردند، لذا این سخنی درست نیست که اتحاد و یکپارچگی فقط در جوامع سازنده مطرح است، بلکه با تمسک به همین اتحاد در طول تاریخ قوانینی ضد بشری، مجاز شمرده می شود و نشانگر اثرات منفی وحدت در هر جامعه است. بنتبراین از تاثیرات مؤثر مردم در حفظ حکومت و پیشرفت آن وجود وحدت بین شهروندان است و می تواند از عوامل بسیار مؤثر ترقی باشد.

I’ve complied a list of blog posts https://pro-essay-writer.com/ that I know you’re going to love.
۲۲
آذر ۱۳۸۸
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه
برچسب‌ها