تقویت حافظه

اخیراً سئوالات زیادی می شود که برای تقویت حافظه چه اقدامی باید کرد؟ طبیعتا نیاز بشری و کمک از داشته های دانش انسانی، دارا بودن حافظه قوی را امری ضروری می کند و برای رهایی از بزنگاههای زندگی، رجوع به این انباشته های ذهنی، شکل حیاتی بخود میگیرد .موضوع تقویت حافظه از مباحث جدی است که در همه ادوار مورد نظر مردم بوده است و اینک در این زمان بیشتر مورد مداقه قرار گرفته است استفاده از تجهیزات فنآوری نوین و کمتر بکار گرفتن سلول های خاکستری قطعاً تاثیر فراوانی درکاهش قدرت حافظه داشته لکن این نیاز بشری همیشه و در همه اعصار در حد خودش و به شکل یک معضل خودنمایی کرده است و برای درمان آن نیز راهکارهایی ارائه شده است. در گذشته های دور محدثانی داشته ایم که چند صد هزار حدیث را با سند در ذهن نگه داری می کردند و بعنوان محدثین و راویان شناخته می شدند و این احادیث از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد  با مرور زمان هر چه کتابت- که از نعمت های بزرگ الهی است – رواج  بیشتری پیدا کرد تعداد این روات کمتر شد  و هم اکنون به گونه ای شده است که اگر احدی حافظ کتابی باشد بعنوان معجزه عصر معرفی می گردد. علی کل حال برای تقویت حافظه شیوه های مختلفی وجود دارد که تقویت روح، علوم تغذیه و بکار گیری فرمولهای ریاضی  ازمشهورترین آن است . لکن در اینجا سعی کرده ایم چند ذکر و روش ساده را که از گذشته گان و بزرگان به ما ارث رسیده است را تقدیم کنیم تا با ممارست ضمن تقویت روح، با تقرب بخدا و استعانت از او ، در تقویت حافظه اقدام کنیم.

  • چهل و یک روز آیه ۹ سوره حجر را بر انجیر خشک بخوانند و روزی چند دانه از آنها را بخورند و کمتر از یک دانه نخورند ( شیخ بهاء)
  • آیه ۶۱ سوره انعام را بر تخم مرغ نوشته تمایل نمایند.
  • خوردن عسل، کندر، عدس، شیرینی، گوشت، نان سرد، کرفس، مسواک نمودن، قرآن خواندن، حجامت کردن، روزه گرفتن، رو به قبله نشستن، قیلوله کردن، آیه الکرسی خواندن، امر پدر و مادر را امتنان نمودن، همیشه با وضو بودن، زعفران و سعد و عسل را با هم مخلوط کزدن و هر روز دو مثقال خوردن، ناخن‌ها را روز دوشنبه گرفتن و به صورت علما نظر نمودن، در شب بیداری نمودن و مشغول عبادت بودن.
  • اگر کسی آیه ۲۸۵ سوره بقره را در ظرف پاک بنویسد و به آب چای که شیرین باشد بشوید، هر کس آن آب را ناشتا بخورد قوت حفظ او زاید گردد به اذن الله.

خواندن این دعا: ” اللهم ارزقنی فهم النبیین و حفظ المرسلین و الهام الملئکه المقربین آمین یا رب العالمین.”

۰۴
مهر ۱۳۹۱
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه
برچسب‌ها

یک پاسخ برای : 1

  1. ابراهیم گفته:

    بسم الله الرحمن الرحیم
    فسیکفیکهم الله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *