محمد بن جعفر طیار

download

پدر محمد، جعفر ابن ابی طالب برادرعلی ابن ابی طالب(ع) و مادرش أسماء بنت عمیس است . چهارتن از خواهران مادرش در تاریخ شهرت فراوان دارند و رسول خدا(ص) درباره آنها می گوید: «أسماء بنت عمیس، سلمی، ام الفضل و میمونه، چهار خواهر مومنی هستند که به سبب ایمانشان دوست داشته می شوند». أسماء بنت عمیس، همسر جعفربن ابی طالب و هم چنین ابوبکر؛ سلمی بنت عمیس، همسر حمزه بن عبدالمطلب؛ لبابه ام الفضل، همسر عباس بن عبدالمطلب؛ و میمونه ام المومنین، همسر نبی اکرم(ص) بوده اند.

مادر محمد، در مکه و قبل از استقرار رسول خدا(ص) در خانه ارقم، ایمان آورد و با پیامبر اسلام (ص) بیعت کرد. وی با افزایش آزار و اذیت مشرکان قریش در سال پنجم بعثت به امر رهبری و با سرپرستی همسر خود، جعفر بن ابی طالب، به حبشه مهاجرت کرد.

جعفر بن ابی طالب و اسماء در مدت اقامت خود در حبشه دارای دو پسر بنام عبدالله و محمد شدند .عبدالله در سال ششم بعثت و محمد در سال هشتم بعثت در جبشه متولد شدند .

اقامت مهاجران در حبشه چند سالی به طول کشید تا اینکه در سال هفتم هجری قمری این خانواده ی مبارک به همراه دیگر مهاجران به مدینه مراجعت کردند. زمان رسیدن کاروان جبشه به مدینه دقیقاً بعد از فتح قلعه های خیبر با دست توانای حیدر کرار(ع) بود. رسول خدا(ص) از خبر مراجعت آنان بسیار شادمان شد و فرمود:« به خدا قسم نمی دانم به کدام یک از این دو پیش آمد خوشحال ترم؛ به فتح خیبر یا رسیدن جعفر»

در جمادی الاولی سال هشتم هجری محمد در حالی که سیزده بهار را پشت سر گذاشته بود پدرش جعفر طیار را که در جنگ موته شرکت کرده بود از دست داد. وقتی خبر شهادت جعفر طیار به پیغمبر(ص) رسید، به خانه جعفرابن ابی طالب رفت و فرمود:« فرزندانش را بیاورید» در این هنگام محمد نزد پیغمبر رسید و حضرت او را بر دامن خود نشانید و به اسماء بنت عمیس گفت:« من دوست او در دنیا و آخرتم و این محمد به عمویم أبوطالب شبیه است».

محمد در زمان فتوحات صدر اسلام در ایران به دستور حضرت علی(ع) در سال ۱۷ قمری در رکاب حضرت امام حسن مجتبی(ع) و همراه لشکر اسلام جهت پیشرفت دین مبین اسلام و نشر کلمه توحید و نجات مردم از گمراهی به ایران هجرت نمود و در جنگ شوشتر زخم برداشت و بر اثر همان زخم در هفت کیلومتری شهرستان دزفول،در سن ۲۲ سالگی به شهادت رسید و در همانجا نیز به خاک سپرده شد.

بنای آرامگاه محمد بن جعفر طیار در عصر امیر تیمور گورکانی و پسرش شاهرخ میرزا ساخته شد و در دوره صفویه و بعد از آن چند بار تجدید بنا شد. در دوران صفویه شرف النساء بیگم دختر شاه طهماسب قریه شرف آباد و قلعه شیخ و جعفر آباد و اراضی پرچم را وقف آرامگاه وی نمود.

۰۳
اسفند ۱۳۹۵
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *